Żyj bezpiecznie

Remanent po Świętach i przed Sylwestrem:

Choinka? – JEST!

Zapalona świeczka – JEST!

Fajerwerki – SĄ!

… i proszę, ani się nie obejrzałem, a aż 3 z 8 moich MiniPoradników (a jeśli do zapalania świeczek używasz zapałek – to 4 MiniPoradniki) pasują do tego bożonarodzeniowo-sylwestrowego czasu.

Na początek zaproszę Cię do obejrzenia filmu. Jest na nim pokazane jak istotna jest odpowiednia dbałość o bożonarodzeniową choinkę. Po prawej stronie jest choinka, która była regularnie podlewana, po lewej taka, o którą nie dbano w należyty sposób.

 

Czy gdybym Ci tego filmu nie pokazał – dałabyś/dałbyś wiarę, że choinka może stanąć w płomieniach na całej swojej wysokości w ciągu kilku sekund?

Jak widzisz po lewej stronie filmu – płomienie pożaru osiągnęły sufit w zaledwie 7 sekund, pożar przebiegał gwałtownie i był intensywny jeszcze przez całą minutę. Temperatura i promieniowanie cieplne, jakie się wtedy wytwarzają, pozwalają na zapalenie pobliskich materiałów palnych i powodują dalsze rozprzestrzenianie się pożaru, a jego dynamika nie pozwala na ugaszenie przy pomocy gaśnicy, której zwykle w domach czy mieszkaniach nikt nie ma.

Przy regularnym podlewaniu choinki, w przypadku jej zapalenia, istnieje możliwość ugaszenia pożaru, a jego dynamika jest dużo mniejsza.Od kilku lat na Święta kupuję do mieszkania prawdziwą choinkę. Mając świadomość zagrożenia regularnie ją podlewam. Dodatkowo w mieszkaniu mam gaśnicę 4-kilogramową, ale nie tylko ze względu na choinkę. Po prostu – uważam, że tak jest bezpieczniej. Dla porządku dodam, że Żonę i Syna przeszkoliłem oczywiście w obsłudze gaśnicy.

Tak więc miałbym szanse taki pożar ugasić. A Ty?

Moja Żona i Syn wiedzą też, że gdyby jednak pożar zostałby późno przez nich zauważony lub mimo wszystko bardzo szybko się rozprzestrzeniał – mają bez zastanawiania się (i próby gaszenia) wyjść z mieszkania, zawiadomić straż pożarną i sąsiadów.

A czy Twoja Rodzina wie, co robić w razie pożaru?

Jeśli jeszcze nie wydrukowałaś/wydrukowałeś mojego MiniPoradnika Bezpieczna Choinka i Twoja Rodzina nie zna podstawowych zasad bezpiecznego postępowania z drzewkiem – zrób to teraz – wydrukuj i przeczytaj poradnik!

To tyle o choince. A teraz kilka słów o temacie pokrewnym – świeczkach.

W MiniPoradniku Bezpieczna Choinka przeczytasz, żeby do oświetlenia choinki nie używać prawdziwych świeczek. Powodu tej zasady nie muszę tłumaczyć – film zrobił to lepiej ode mnie.

Ale to tylko jeden aspekt bezpiecznego używania świeczek. Pamiętaj, że jest to otwarty ogień! Niby mały płomień, ale może być przyczyną znacznie większego pożaru, który zagrozi Tobie i Twojej Rodzinie. Nie każdy czyta instrukcje na opakowaniach, ale też mało kto spodziewa się instrukcji na opakowaniu świeczki. Przecież sposób jej użycia jest oczywisty. 🙂 Tak, ale… instrukcja na świeczkach nie wskazuje jak ją zapalić, ale jak używać, by nie spowodować przypadkowego pożaru.

Żeby ułatwić Ci sprawę, opracowałem MiniPoradnik Bezpieczne Świeczki, w którym piszę o kilku ważnych zasadach, jak zapobiegać pożarowi.

 

I na koniec o czymś, co jeszcze przed nami. SYLWESTER!

Czas zabawy, świętowania i… wystrzeliwania w niebo milionów złotych, czyli teraz będzie o fajerwerkach. Co roku w noc sylwestrową strażacy wyjeżdżają do pożarów, a pogotowie do rannych w wyniku nieostrożnego i nieodpowiedzialnego (=niebezpiecznego) używania sztucznych ogni. Mimo, że jest ich wiele rodzajów – zasady bezpiecznego używania są identyczne dla wszystkich – te zebrałem w całość i udostępniłem w postaci MiniPoradnika Bezpieczne Fajerwerki.

Najważniejsza jest zasada pierwsza, która również mogłaby być tą ostatnią i jedyną: PRZED UŻYCIEM PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ I ZASTOSUJ SIĘ DO NIEJ.

Pamiętaj! Każde opakowanie sztucznych ogni powinno posiadać instrukcję w języku polskim! Znajdziesz w niej zasady bezpiecznego użycia. Jeśli strzelanie wymaga odpowiedniej stabilizacji – postaraj się o nią przed nocą sylwestrową, tak żeby brak śniegu nie zachęcił Cię do strzelania z ręki – uwierz mi – może Ci się jeszcze przydać. 🙂

 

Cieszę się, że przeczytałaś/przeczytałeś do końca.

Pozdrawiam
Kamil

PS. Jeśli do zapalania świeczek używasz zapałek – zachęcam Cię do przeczytania innego mojego MiniPoradnika Bezpieczne Zapałki.

 

Dziękuję Ci za ten rok i życzę Ci jak najlepszego Roku 2013 – ŻYJ BEZPIECZNIE!

 

 

Autor: Kamil Kwosek

Jestem rzeczoznawcą ds zabezpieczeń przeciwpożarowych od 2005r. i autorem wielu publikacji na temat profilaktyki pożarowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spiritual Consultant