
Kilka dni temu pisałem o znaku ewakuacyjnym fotoluminescencyjnym podświetlanym wewnętrznie. Wspomniałem również, że często można spotkać „nietypowe” nowe znaki ewakuacyjne.
Dzisiaj chcę Ci pokazać kilka z nich (na 9 zdjęciach poniżej). Są one często efektem inicjatywy własnej pracowników (nie tylko firm branży ppoż) i pozwalają na elastyczne lub „nowatorskie” wykorzystanie już istniejących znaków, tj. uniwersalizację ich zastosowań lub wręcz nowe zastosowania! Pokażę Ci także dwa znaki nietypowe.
Oprócz tego w sieci można znaleźć całkiem nowe znaki wykorzystujące zestawienie barw i elementy graficzne prawdziwych znaków ewakuacyjnych.
Oto znane mi przykłady.
Na pierwszy ogień 😉 wersja „oszczędnościowa”:

Poniżej wersja uniwersalna – czteropozycyjny znak ewakuacyjny – wystarczy obrócić strzałkę w dowolnym kierunku. Prawie jak DER (Dynamic Escape Route), ale „prawie robi dużą różnicę”. Tu przykład znaku, którego oczywiście nie ma w odpowiedniej Polskiej Normie, bo nigdy drzwi nie biegną w kierunku człowieka – tylko człowiek biegnie w kierunku drzwi:
Jeśli pod tym formularzem nie wyświetla się dalsza treść wpisu – to znaczy, że nie wpisałaś/eś się na moją listę adresową.
Aby przeczytać całość – wypełnij poniższy formularz i zapisz się na moją listę
[newsletter_lock]

Teraz wersja informacyjno-użytkowa, czyli nowe zastosowanie znaku dostępnego w sprzedaży:
WC dla niepełnosprawnych:
Na samochodzie:
Na tablicy informacyjnej:
Wśród swoich zdjęć znalazłem jeszcze dwa ze znakami wydawać by się mogło oryginalnymi, a jednak nie figurującymi w PN:
strzałka nie długa, nie krótka, lecz w sam raz:
oraz
nietypowy znak wyjście ewakuacyjne
Na koniec zostawiłem znaki całkowicie nowe, bez praktycznego zastosowania w ochronie przeciwpożarowej, z pewnością jednak wywołujące uśmiech:
wersja dla celebrytów, czyli droga ewakuacyjna przed napierającym tłumem fanek/fanów – tu w wersji męskiej (znak znalazłem na profilu Czeława Mozila na Facebooku)
wersja urlop dla każdego (znak z profilu Sun Jai`a również z Facebooka – wcześniej zapożyczony przez niego z kwejk.pl)
Napisz do mnie, jeśli znasz inne przykłady nowych znaków lub nowych zastosowań znaków już istniejących.
Czy spodobał Ci się ten artykuł? Oceń przy pomocy gwiazdek u góry lub kliknij Lubię to!
Skomentuj artykuł poniżej. Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś do końca.
[/newsletter_lock]
dziękuję za „dostęp”
najpierw „wyczaiłam” ” świeczki BHP”
od linku do linku…i sobie poczytuję
ewakuacyjne 😉 szczególnie dla celebrytów
a że uczę w gimnazjum, kojarzy się belfer uciekający przed poprawkowiczami, albo koniec lekcji – do domu
🙂
Tak,to jest beznadziejna,typowa ignorancja. Wyobraźmy sobie nasze beznadziejne drogi, oznakowane znakami stworzone przez domorosłych grafików (sytuacje są niemal identyczne). Mamy dwie normy dotyczące znaków przeciwpożarowych, w tym ewakuacyjnych, zktórych jedna jest obowiązująca, a druga ISO dopuszczona (do końca nie wiem, miała być wprowadzona jako obowiązująca) i według mnie, wszystkie znaki ewakuacyjne, które powstały w wyniku kombinacji programem graficznym, wydrukowane i wprowadzone do stosowania (jak widać na niektórych fotkach) to zwykłe nadużycie, jeżeli nie przestępstwo. Podobnym problemem jest stosowanie szerokiej gamy instrukcji bezpieczeństwa pożarowego w formie tekstu drobnym maczkiem na karcie wywieszanej na ścianach i na tej podstawie budowanie przeświadczenia o wysokim poziomie zabezpieczenia przeciwpożarowego. Najlepszejest jednak to, że firmy produkujące te instrukcje wpierają wszystki, że jest to wymagane „przepisami przeciwpożarowymi”
Beznadzieja, typowa ignorancja. A przecież te znaki docelowo mają ratować życie.
To zdjęcie dostałem od Witka – do kolekcji, karczma na równicy.
Dzięki!
Jeśli masz podobne zdjęcia, możesz je samodzielnie załączyć do komentarza (poniżej okna wpisu komentarza jest odpowiedni przycisk) – zachęcam.
Kamil
dobre
Dziękuję. Warto było napisać 🙂
A które zdjęcie podoba Ci się najbardziej?
najlepszy ostatni
W czasie urlopowym to zrozumiałe 😉 – dziękuję za komentarz i pozdrawiam.