Miniporadnik Bezpieczne Zapałki

Jak wiadomo
ZAPAŁKI + DZIECKO = POŻAR.

Niestety to równanie dotyczy również wielu dorosłych 🙁

Niby wszyscy wiedzą jakie są zasady bezpieczeństwa dotyczące zapałek i wszyscy znają powyższy slogan, ale wystarczy zapytać, gdzie przechowujesz zapałki i czy dziecko ma do nich swobodny dostęp – zaraz okaże się, że z przestrzeganiem tych zasad jest niemały problem.

Być może myślisz, co takiego nowego (nieznanego Ci) mogłem napisać w poradniku? Zakładam, że nie ma w nim niczego odkrywczego, ale pomyślałem, że lepiej go jednak przygotować. Dowodem na taką potrzebę są np. pożary koszy na śmieci, do których wrzucane są niedogaszone m.in. zapałki…

Przy okazji zgłębiłem swoją wiedzę na temat zapałek i znalazłem wiele ciekawostek, o których zaraz napiszę.

Zacznę od początku, tj. od wynalezienia zapałek. Czy wiesz, że pierwsze zapałki datowane są na VI wiek naszej ery (dokładnie na rok 508) i że zostały wymyślone w Chinach? Był to wówczas patyk sosnowy z główką z siarki.

W późniejszych czasach produkowano zapałki fosforowe, które można było zapalić poprzez energiczne potarcie o jakąkolwiek suchą i chropowatą powierzchnię (pamiętasz westerny, w których kowboje zapalali zapałki o podeszwy butów lub o ścianę?).

Obecne zapałki powinny spełniać wymagania normy EN 1783:1997:SAF – wówczas są to tzw. bezpieczne zapałki, gdyż do zapalenia potrzebują draski (potarki) i nie zapalą się samoistnie od nagrzania na parapecie czy w samochodzie, bo ich temperatura zapłonu to ok. 180°C. Informacja o zgodności z normą jest umieszczana na etykiecie zapałczanego pudełka.

Poszukując informacji o zapałkach dowiedziałem się także, że w Częstochowie znajduje się Muzeum Produkcji Zapałek, a w Bystrzycy Kłodzkiej Muzeum Filumenistyczne (filumenistyka to dziedzina nauki i pasji hobbystycznej, która zajmuje się zbiorami etykiet zapałczanych oraz historią niecenia i użytkowania ognia).

Informacje do poradnika czerpałem z następujących stron: Wikipedii, Fabryki Zapałek Czechowice S.A.

MiniPoradnik Bezpieczne Zapałki – jest trzecim krótkim poradnikiem z serii Zapobiegamy pożarom.

Poradnik można pobrać jako plik pdf po kliknięciu w poniższy link:

MiniPoradnik Bezpieczne Zapałki

 

Czekam też na opinie, sugestie i uwagi, które należy napisać w komentarzu do tego wpisu.

Mam nadzieję, że pomożesz mi rozpropagować myślenie o bezpieczeństwie pożarowym i dlatego zezwalam na pobranie poradnika i przesłanie mailem do znajomych, opublikowanie na stronie internetowej Twojej firmy lub na blogu. 

Jeśli spodobał Ci się poradnik – proszę kliknij w Lubię to! poniżej. Możesz także ocenić gwiazdkami (nad wpisem).

Autor: Kamil Kwosek

Jestem rzeczoznawcą ds zabezpieczeń przeciwpożarowych od 2005r. i autorem wielu publikacji na temat profilaktyki pożarowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spiritual Consultant