Czy używasz w domu lub w pracy czajnika elektrycznego?
Jeśli tak, to odpowiedz na pytanie, co robisz, gdy skończy się gotować woda w czajniku elektrycznym? Oczywiście nie interesuje mnie, co robisz z wodą, ale gdzie odstawiasz czajnik. 🙂
Wiesz już pewnie, co chcę teraz napisać?
Nie bez powodu poruszam ten problem. Niedawno sam spaliłbym biuro. To by dopiero było!
[pullquote]Niedawno sam spaliłbym biuro.[/pullquote]
A wszystko przez pragnienie… napicia się herbaty. Tak jak robię to wielokrotnie w ciągu dnia – włączyłem czajnik (było w nim około 0,5 litra wody) i wyszedłem z pomieszczenia.
Po kilku minutach wróciłem i otwierając drzwi poczułem, że powietrze jest bardzo wilgotne (prawie jak w saunie – a prawie, jak wiadomo, robi różnicę). Nie od razu zorientowałem się, co przyczyniło sie do takiego „zagęszczenia” atmosfery.
Podszedłem do czajnika, by zagotować wodę… której już tam nie było. Dokładniej rzecz ujmując była, ale w postaci zacieków na ścianie i smug na półce wskutek skroplenia pary wodnej.
Czajnik nie wyłączył się samoczynnie! Dobrze, że nie wyszedłem na dłużej…
[pullquote]Czajnik nie wyłączył się samoczynnie! Dobrze, że nie wyszedłem na dłużej…[/pullquote]
Historia ta skłoniła mnie do napisania niniejszego artykułu, bo wydawało mi się, że zapobieganie pożarom „mam we krwi”, a jednak muszę wprowadzić w życie kolejną zasadę – nie włączać czajnika, jeśli nie będę w jego pobliżu. Bo pierwszej zasady przestrzegam i w pracy i w domu – nie stawiać czajnika w podstawie zasilającej, gdy nie gotuję wody. Czajnik zawsze ląduje bezpośrednio na blacie szafki. A przed wyjściem z pracy do domu lub z domu na dłużej – zawsze sprawdzam czy czajnik nie stoi w podstawie zasilającej.
To niestety jest możliwe – czajnik się nie wyłączy, woda się wygotuje i rozgrzana grzałka lub płyta spowoduje stopienie tworzywa, z którego czajnik jest wykonany i może doprowadzić do pożaru albo będzie tak – odstawiony czajnik włączy się sam, a dalej stanie się według powyższego scenariusza.
Dlatego pamiętaj – użytkując czajnik elektryczny zawsze stosuj dwie zasady:
1. nie stawiaj czajnika w stopce zasilającej, gdy nie gotujesz wody
2. nie włączaj czajnika, jeśli nie zamierzasz być w jego pobliżu.
Życzę bezpiecznej eksploatacji czajników elektrycznych!
PS . Jeśli spodobał Ci się ten krótki artykuł – kliknij w Lubię to! (poniżej) albo w inny sposób poleć znajomym (możesz również umieścić go na swojej stronie internetowej).