Pożar w garażu podziemnym – 11 osób rannych

8 styczeń 2015 | Autor: Kamil Kwosek

pożar w garażu podziemnym hotelu

Pożar w garażu podziemnym pensjonatu – 6 osób w szpitalu. Początkowo informowano o 11 osobach poszkodowanych, w tym 4 dzieci. Jak wynika z medialnych doniesień – poszkodowani mieli objawy zatrucia gazami pożarowymi; występowało silne zadymienie. Pojawiły się dyskusje, dlaczego tyle osób wymagało pomocy lekarskiej, skoro zgodnie z przepisami garaż podziemny powinien być oddzielony od pozostałej części budynku przedsionkiem przeciwpożarowym.

[pullquote]

Każdy garaż podziemny to poważne zagrożenie dla całego budynku w przypadku pożaru. Dlatego przy połączeniu z budynkiem projektuje się przedsionek przeciwpożarowy z drzwiami przeciwpożarowymi. W tym kraju jednak nikt nikomu nie tłumaczy co to są drzwi przeciwpożarowe. Użytkownicy natychmiast blokują drzwi przeciwpożarowe w pozycji otwartej, bo to utrudnienie przy wnoszeniu zakupów, bagaży.

źródło: Facebook

[/pullquote]

Niestety opisane obok zjawisko to powszechna praktyka. Jako przykład zamieszczam zdjęcie, jak mieszkańcy „zabezpieczają” drzwi przeciwpożarowe w garażu pod budynkiem mieszkalnym, żeby było łatwiej je pokonywać. 

zabezpieczone drzwi ppoż

zabezpieczone drzwi ppoż

W innych obiektach do tego „służy” często gaśnica :( 

W jednym z wrocławskich hoteli „podziwiałem” kiedyś rozmontowany samozamykacz drzwi przeciwpożarowych w obudowie wydzielonej i oddymianej klatki schodowej. 

Nie pomaga oznakowanie o konieczności (obowiązku) zamykania drzwi. Przykre, ale prawdziwe…

przeczytaj cały wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Spiritual Consultant