Miniporadnik Bezpieczny Papieros

Pożary od niedopałków papierosów to 1000 ofiar śmiertelnych rocznie i 4000 osób rannych (w 30 tysiącach pożarów rocznie w UE).

Aby ograniczyć liczbę takich pożarów – od listopada 2011r. na terenie Uni można sprzedawać wyłącznie papierosy posiadające specjalną bibułkę, która utrudnia samodzielne palenie się papierosa. Bibułka taka ma dwie specjalne „obręcze”, które nie przepuszczają powietrza. Papieros zgaśnie po osiągnięciu przez żar najbliższej obręczy. Ma to ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych pożarów niedopałków o 40%!

MiniPoradnik Bezpieczny Papieros jest czwartym krótkim poradnikiem z serii Zapobiegamy pożarom.

 W poradniku zapisałem kilka zasad bezpieczngo palenia papierosów – bezpiecznego oczywiście w rozumieniu zapobiegania pożarom. Teoretycznie każdy wie, czym grozi np. wrzucenie niedogaszonego papierosa do kosza na śmieci, a jednak takie pożary – choć mniej tragiczne w skutkach (jeśli jest to kosz na ulicy) – są częstą przyczyną interwencji strażaków.

Duża grupa osób pozwala sobie na palenie w łóżku, a to krótka droga do śmiertelnego pożaru – wciąż wiele osób tak właśnie traci życie. Zmęczenie czy wpływ alkoholu powoduje, że papieros zapalony w łóżku często jest ostatnim w życiu 🙁

Śmiertelnie niebezpieczne jest również palenie w samochodzie w czasie jazdy, zwłaszcza przez kierowcę. Mimo zakazu wynikającego z przepisów o ruchu drogowym, palacze-kierowcy nie potrafią się powstrzymać. Znane są przypadki pożarów samochodów, czy choćby wypadków drogowych – po tym jak żar z papierosa spadł na ubranie lub na fotel pomiędzy nogi kierowcy. Zdarzają się także sytuacje, gdy niedopałek wyrzucony podczas jazdy przez okno wpada przez uchylone okno w tylnych drzwiach, czy sytuacje bardziej nieprzewidywalne – kiedyś czytałem o tym, jak niedopałek wpadł przez szyberdach do innego samochodu jadącego za pojazdem palacza.

Poradnik można pobrać jako plik pdf po kliknięciu w poniższy link:

 MiniPoradnik Bezpieczny Papieros (wersja pierwotna)

MiniPoradnik Bezpieczny Papieros (po zmianach)

Czekam też na opinie, sugestie i uwagi, które należy napisać w komentarzu do tego wpisu.

Mam nadzieję, że pomożesz mi rozpropagować myślenie o bezpieczeństwie pożarowym i dlatego zezwalam na pobranie poradnika i przesłanie mailem do znajomych, opublikowanie na stronie internetowej Twojej firmy lub na blogu.

Jeśli spodobał Ci się poradnik – proszę kliknij w Lubię to! poniżej.

Autor: Kamil Kwosek

Jestem rzeczoznawcą ds zabezpieczeń przeciwpożarowych od 2005r. i autorem wielu publikacji na temat profilaktyki pożarowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spiritual Consultant